O emocích V HLAVĚ
Kdo by neznal V hlavě - animák od Pixaru o holce a jejích emocích. Přestože se jedná o dětský film, obsahuje fakta z psychologie osobnosti a vývojové psychologie.
Film ukazuje, co se odehrává v hlavě jedenáctileté Riley, která se s rodiči přestěhuje z Minnesoty do San Francisca. Ústředními postavami ve filmu je pět emocí: radost, smutek, hněv, strach a nechuť. Tyto emoce se v psychologii označují jako základní lidské emoce. Pro přesnost se tvůrci filmu obrátili na odborníky ve studiu emocí. Jaká psychologická fakta ve filmu najdeme? Pozor, článek obsahuje spoiler :-)
Psychologická fakta
Spánek je důležitý pro upevnění informací, myšlenek a vzpomínek. Ve filmu se centrála emocí v hlavě Riley vypne, když jde spát, a zážitky z uplynulého dne spojené s určitou emocí jsou ukládány do vzpomínek.
Je potřeba prožívat emoce. I ty nepříjemné. Potlačování emocí jen zhoršuje stav. Riley se těžko vyrovnává se změnou prostředí, ale doma musí předstírat, že je v pořádku. Protože potlačuje smutek, nastupuje na scénu hněv. Nakonec uteče, aby mohla dát smutku volný průchod.
Všechny emoce jsou důležité, protože každá z nich nám něco přináší. Strach chrání Riley před nebezpečím. Nechuť před jídlem, které jí nechutná. Hněv před ostatními. Hněv jí také dodává odvahu být lepší hokejistkou. Radost zajišťuje, že je Riley šťastná. Smutek podle Radosti není důležitý, a tak se ho Radost snaží zahnat. Brzo se ukáže, že i Smutek má v hlavě svoje místo. Nejdřív od něj Riley uteče, ale pak se rozhodne smutek přijmout. Důležitost Smutku pochopí i Radost.
Emoce nejsou černobílé. Žádná z nich není dobrá, špatná, pozitivní nebo negativní. Přesnější je rozlišovat příjemné nebo nepříjemné emoce. Stejně je to s našimi vzpomínkami: lze se na ně dívat z různých úhlů pohledu. Když jsme právě smutní a vzpomeneme si třeba na rodinný výlet, vybavíme si nějakou smutnou událost spojenou s výletem. Naopak když máme radost, vzpomeneme si na veselé dobrodružství, které jsme na výletě zažili. Ve filmu Riley vzpomíná na vítězný gól, který minula během hokejového zápasu. Pomocí radosti se jí podaří smutek přeměnit a prožít tak dvě různé emoce současně.
Zajímavosti
Protože se jedná o dětský film, je jasné, že ne všechno, co je V hlavě, je skutečně v naší hlavě. Filmaři zapojili představivost a vykreslili ostrovy osobnosti nebo paměťové koule. Ztělesnili také pět základních emocí, což neznamená, že další emoce nemáme. Dacher Keltner, profesor psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, se kterým tvůrci z Pixaru konzultovali obsah filmu, řekl, že by bylo zajímavé, kdyby Riley nebylo jedenáct, ale třeba dvacet a řešila by politiku, spiritualitu nebo sexuální život. Jenže to by už nebyl animák pro děti.
Dopad na diváky
Že V hlavě je unikátním filmovým dílem, dokazují skvělé recenze, ocenění a zprávy. Keltnerovi napsal šedesátiletý muž, který po zhlédnutí filmu změnil vztah k manželce. Nebo dostal mail od matky autistického kluka, který víc porozuměl svým emocím. Já jsem se ztotožnila s emocemi hlavní hrdinky. Když mi bylo jedenáct, taky jsem se přestěhovala z velkého města do malého a cítila se nepochopená. Ale to už je jiný příběh.
Film V hlavě prostě a jednoduše doporučuju. Nejen jako animák pro děti, ale hlavně jako první "učebnici" psychologie. Tak jako nám ve škole pouštěli seriál Byl jednou jeden... život, jsem v hodinách psychologie se studenty rozebírala V hlavě. A udělám to zas, až bude příležitost. Teď to řeknu vám:
Je v pohodě, pokud se občas rozbrečíte nebo naštvete. Děláte to z nějakého důvodu. Když porozumíte svým emocím a dokážete je prožívat, vyjadřovat, přijímat a vyrovnávat se s nimi, budete schopní líp vycházet sami se sebou i s ostatními. Přitom nezapomeňte, že každý pracuje s emocemi jinak. Ať nejste překvapení, že někdo reaguje jinak než vy.
Co na to říkáte? Už jste viděli další "psychologický" film od Pixaru - Duše? Těšte se na další článek!